PAPIER


Do druku wizytówek stosuje się zwykle papieru powlekanego o powierzchni matowej lub z połyskiem przy dużej gładkości w gramaturze 300 g/m2.

KOLORY


CMYK (4 kolory) - Określa barwy, które oparte zostały na modelu CMYK, co oznacza, że każda farba zawarta w wzorniku może być wydrukowana przy pomocy czterech farb procesowych. Cyjan - niebieska, Magenta - różowa, Yellow - żółta, Black - czarna Wzornikiem systemu jest Pantone Process System Guide zawierający ponad 3000 kolorowych próbek ze składem procentowym. Określony skład procentowy uzyskuje się przez zastosowanie rastra. W systemie CMYK drukujemy wszelkiego rodzaju druki kolorowe łącznie ze zdjęciami, czyli we wszystkich kolorach tęczy. PANTONE (1 kolor, 2 kolory, 3 kolory) - Określa barwy dodatkowe, specjalne. Barwy te ujęte są we wzornik kolorystyczny i nie są oparte na modelu CMYK, powstają wskutek zmieszania innych podstawowych farb, określonych przez producenta, w naszym wypadku Hubera. Każda barwa typy znakowanego powstaje przez zmieszanie nie większej od czterech liczby farb podstawowych. Programy graficzne umożliwiają tworzenie wielostopniowych rozjaśnień barw znakowych, tak zwanych tint. Najczęściej tinty stopniowane są od 1 do 100% w skokach o jeden procent. Wzornikiem podstawowym dla tego systemu jest Pantone Color Formula Guide zawierający 1012 próbek z numerem, opisem barwy i procentowym udziałem. Systemu tego używamy, aby ograniczyć koszty druku w wypadku druków jednokolorowych i dwukolorowych oraz w wypadku, kiedy dany kolor na druku jest odgórnie ustalony (np. przez centralę Państwa firmy). RGB - Jeden z modeli przestrzeni barw opisanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barwy R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), z których model ten się składa. Jest to model wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej

Ostrzegamy: Obraz widziany na monitorze jest inny niż na wydruku! Na monitorze występuje optyczne mieszanie trzech barw: czerwonego (R), zielonego (G) i niebieskiego (B), które po zsumowaniu dają kolor biały. W efekcie kolory na monitorze różnią się od drukowanych, gdyż powstają poprzez podświetlenie kolorów podstawowych. W druku zaś występuje fizyczne nakładanie na siebie czterech barw: cyan (C), magenta (M), yellow (Y) i black (K), które dają w efekcie kolor czarny. Są to dwa różne procesy, które optycznie dają nieco odmienne efekty, dlatego nigdy nie należy utożsamiać kolorów w przygotowanym przez Państwa projekcie na monitorze, z kolorami na wykonanym wydruku

RASTER - Jest to jednotonalny obraz składający się z drobnych kropek, dający podczas oglądania z normalnej odległości wrażenie istnienia półtonów, gdy kropki te są już na tyle małe, że zlewają się z otaczającym je tłem. Jasność osiągniętych w ten sposób półtonów wynika ze stosunku powierzchni zajętej przez elementy rastra do powierzchni otaczającego te elementy niezadrukowanego najczęściej białego papieru. Wartość tonalna rastra jest wyznaczana procentowo jako stosunek powierzchni pokrytej rastrem do powierzchni całkowitej. Raster ma zastosowanie w poligrafii, gdzie nie można użyć farby drukowej na różnych poziomach natężenia koloru, ponieważ farby nie rozcieńcza się miejscowo, ani nie różnicuje się grubości jej powłoki. Nakładanie farby drukarskiej na podłoże można określić w ten sposób: albo została nałożona w 100%, albo nie ma jej w ogóle. Jeżeli obserwuje się wydrukowane czarno-białe zdjęcie z wieloma odcieniami szarości, to w rzeczywistości patrzy się na siateczkę drobnych, całkowicie czarnych punktów rastra drukarskiego

USZLACHETNIANIE


LAKIEROWANIE - Lakierowanie druku, czyli pokrywanie lakierem druku, to jeden ze sposobów uszlachetniania, tj. podnoszenia jakości lub atrakcyjności. Lakier pozwala uzyskiwać dodatkowe efekty wizualne połysk lub zmatowienie. Mimo że lakier tworzy praktycznie bezbarwną powierzchnię, to jednak wpływa na odbiór barwy Mówi się, że lakier "ożywia" barwę i wydobywa z niej głębię poprzez wzrost wrażenia jaskrawości i nasycenia.

LAKIEROWANIE OFFSETOWE - Jest to mechaniczne zabezpieczenie zadrukowanej powierzchni przed ścieraniem się farby. Występuje w formie błyszczącej i matowej i daje prawie niewidoczną powłoczkę zabezpieczającą druk i papier. Schnie przez utlenianie.

LAKIEROWANIE UV - Jest to mechaniczne zabezpieczenie zadrukowanej powierzchni przed ścieraniem się farby. Występuje w formie błyszczącej daje bardzo błyszczącą powłokę. Lakier ten jest utwardzany promieniami UV.

FOLIOWANIE Polega na pokryciu powierzchni druku cienką folią z tworzywa sztucznego. Dzięki foliowaniu zadrukowana powierzchnia uzyskuje dodatkowe walory estetyczne, zostaje też usztywniona i zabezpieczona przed działaniem mechanicznym, chemicznym, promieniowaniem UV i wilgocią.